აქ იხილავთ:
გაკვეთილისთვის შექმნილ პრეზენტაციას
გაკვეთილის გეგმას
გაკვეთილის შეფასების რუბლიკას
კოგნიტურ დიაგრამას
ხელნაკეთ სასწავლო რესურსს
ფოტოზე ხედავთ სპეციალურად გაკვეთილისთვის შექმნილი დიაგრამასა და ხელნაკეთ სასწავლო რესურსს: დინოზავრისა და კვერცხის გამოსახულებას
პრეზენტაცია
(პრეზენტაციის სანახავად გადადით ამ ლინკზე )
პრეზემნტაცია წარმოადგენს სასწავლო რესურსს და
განსაზღვრულია V კლასის მოსწავლეთათვის.
მასალა შექმნილია გიორგი შატბერაშვილის მოთხრობის ნაწყვეტის მიხედვით და ემსახურება მოსწავლეებში შემოქმედებითი უნარის განვითარებას.
განსაზღვრულია V კლასის მოსწავლეთათვის.
მასალა შექმნილია გიორგი შატბერაშვილის მოთხრობის ნაწყვეტის მიხედვით და ემსახურება მოსწავლეებში შემოქმედებითი უნარის განვითარებას.
გამოქვაბულში - სასწავლო რესურსი
პრეზენტაციის ტექსტური მასალა გვერდების მიხედვით:სათაფლია
- 1. სასწავლო რესურსი / ს ა ს წ ა ვ ლ ო რ ე ს უ რ ს ი წ ა რ მ ო ა დ გ ე ნ ს ბ ე ჭ დ უ რ ი რ ე ს უ რ ს ი ს ე ლ ე ქ ტ რ ო ნ უ ლ ვ ე რ ს ი ა ს P O W E R P O I N T - ი ს ფ ო რ მ ა ტ შ ი /
- 2. პ რ ე ზ ე ნ ტ ა ც ი ა შ ედგგება ე 7 ძ ი რ ი თ ა დ ი ნ ა წ ი ლ ი ს ა გ ა ნ :
- 1 . ს ა თ ა ფ ლ ი ი ს გ ა მ ო ქ ვ ა ბ უ ლ ი ;
- 2 . გ . შ ა ტ ბ ე რ ა შ ვ ი ლ ი ს მ ო თ ხ რ ო ბ ი ს გ ა ხ ს ე ნ ე ბ ა ;
- 3 . ნ ა წ ა რ მ ო ე ბ ი ს მ თ ა ვ ა რ ი დ ა ა რ ა მ თ ა ვ ა რ ი პ ე რ ს ო ნ ა ჟ ე ბ ი ს გ ა მ ო ყ ო ფ ა ;
- . ნ ა წ ა რ მ ო ე ბ ი ს გ ა რ კ ვ ე უ ლ დ ე ტ ა ლ ე ბ ზ ე ფ ო კ უ ს ი რ ე ბ ა ;
- 5 . პ ე რ ს ო ნ ა ჟ თ ა მ ი ზ ნ ე ბ ი ს , ქ მ ე დ ე ბ ე ბ ი ს დ ა დ გ ე ნ ა დ ა მ ა თ ი შ ე ფ ა ს ე ბ ა ;
- 6 . ნ ა წ ა რ მ ო ე ბ ი ს ჩ ვ ე ნ ე უ ლ ი გ ა გ რ ძ ე ლ ე ბ ი ს შ ე ქ მ ნ ა ;
- 7 . გ ა მ ო ყ ე ნ ე ბ უ ლ ი ლ ი ტ ე რ ა ტ უ რ ა დ ა ი ნ ტ რ ე ნ ე ტ რ ე ს უ რ ს ე ბ ი .
- 3. „ გ ა მ ო ქ ვ ა ბ უ ლ შ ი “
- 4. გ ი ო რ გ ი შ ა ტ ბ ე რ ა შ ვ ი ლ ი ( ნ ა წ ყ ვ ე ტ ი )
- 5. ს ა თ ა ფ ლ ი ა
- 6. სათაფლია აქ აღმოჩენილია მტაცებელი და ბალახიჭამია დინოზავრების 200-მდე ნაკვალევი
- 7. მღვიმე ანუ გამოქვაბული მღვიმეებისთვის დამახასიათებელია მღვიმური ფორმების, სტალაქტიტების, სტალაგმიტების, ქვის ყვავილების წარმოქმნა.
- 8. აი ისინიც: ელგუჯა, გოჩა და ფორე.
- 9. ელგუჯა ფიქრობდა, რომ გამოქვაბულში დინოზავრების ბუნაგი იყო ...
- 10. გოჩა ფიქრობდა, რომ იქ დინოზავრის ყველაზე მეტ ნაკვალევს აღმოაჩენდა.
- 11. ბიჭებმა უმცრისი ძმა - ფორე სახლში დატოვეს და უფროსებს სადღაც გაეპარნენ ...
- 12. ნეტავ, სად წავიდნენ ბიჭები?
- 13. რა თქმა უნდა, გამოქვაბულში!
- 14. აი რა წაიღეს თან ბიჭებმა: ასანთი 2 სანთელი ფანქარი რვეული სახაზავი - და ლუპა? - შესაძლებელია!
- 15. ბავშვებმა ბევრი იფიქრეს იმის შესახებ, თუ რა განცდები დაეუფლათ ბიჭებს გამოქვაბულში...
- 16. ზოგიერთი ფიქრობდა, რომ ეს იყო შიში მათ არგუმენტი გაამყარეს ტექსტური მასალით: „ჩვენმა შეთქმულებმა პირველი, უნებური შიშის შემოტევებს სძლიეს “.
- 17. ზოგიერთი ფიქრობდა, რომ პირველი განცდა იყო სიამაყე. არგუმენტი გაამყარეს ტექსტური მასალით: „ისინი ხომ პირველი ბავშვები იყვნენ საქართველოში, რომლებმაც ამ ბნელ გამოქვაბულში ჩასვლა გაბედეს.“.
- 18. ს ა ბ ო ლ ო ო დ გ ა დ ა წ ყ დ ა , რ ო მ ბ ი ჭ ე ბ ს შ ე მ დ ე გ ი გ ა ნ ც დ ე ბ ი დ ა ე უ ფ ლ ა თ გ ა მ ო ქ ვ ა ბ უ ლ შ ი : 1. შიშის განცდა 2. სიამაყის განცდა 3. სიხარულის განცდა 4. სასოწარკვეთილების განცდა 5. სინანულის განცდა
- 19. მუშაობის პროცესში გოგონებს ერთმანეთთან ჩახუტების სურვილი გაუჩნდათ! ეს ხომ შესანიშნავია?!
- 20. დავუბრუნედეთ ისევ თემას!
- 21. ბ ა ვ შვე ბმა და ა სკ ვნე ს, რომ ნ ა წარმ ოე ბის მთავარი პერსონაჟები ი ყ ვ ნე ნ ელგუჯა და გ ო ჩ ა
- 22. ბ ა ვ შვე ბმა და ა სკ ვნე ს, რომ ნ ა წ არმ ოების არამთავარი პერსონაჟები ი ყ ვ ნ ე ნ პაპა პეტრე, მეტყევე და ფორე
- 23. ბ ა ვშ ვე ბმ ა შ ე ა ვ ს ე ს დი აგრამ ა: მთავარი პერსონაჟების მიზანი ქმედება შეფასება
- 24. მთავარი პერსონაჟები: ელგუჯა და გოჩა
- 25. მიზანი • სურდათ გამოქვაბულის დათვალიერება, დინოზავრის ნაკვალევის კიდევ ერთხელ ნახვა, პირველყოფილი ადამიანის საცხოვრისის აღმოჩენა და განძის პოვნა; ქმედება • ამ მიზანით გაეშურნენ გამოქვაბულისაკენ. თან წაიღეს საჭირო ნივთები: ფანქარი, რვეული, სახაზავი, კალამი, ასანთი ... თან არ წაიყვანეს უმცროსი ძმა - ფორე; შეფასება • ჩვენი აზრით, ბუჭები ძალიან გამბედავად მოიქცნენ, გარდა ამისა, ისინი იყვნენ მზრუნველები:მათ უმცროსი ძმა თან არ წაიყვანეს. იზრუნეს მის უსაფრთხოებაზე.
- 26. არამთავარი პერსონაჟები: პაპა პეტრე, ტყის მცვლი და ფორე
- 27. მიზანი • სურდათ გამოქვაბული ეჩვენებინათ ბავშვებისთვის და მათთვის მიეწოდებინათ ახალი ცოდნა. • დაეინტერესებინათ და გაეხალისებინათ ბავშვები; ქმედება • ამ მიზანით მათ ელგუჯას, გოჩასა და ფორეს სათაფლიის გამოქვაბული დაათვალიერებინეს და დინოზავრის ნაკვალევი აჩვენეს; შეფასება • ჩვენი აზრით, პაპა პეტრე და ტყის მცველი ძალიან კარგად მოიქცნენ. მათ ბიჭებს ახალი ცდონა შესძინეს, თუმცა გამოიჩინეს წინდაუხედაობაც: ვერ გაითვალისწინეს, რომ ბიჭები შეიძლება გამოქვაბულში შემდეგ მათ დაუკითხავად წასულიყვნენ. • თუმცა, ძალიან სწორად მოიქცნენ მაშინ, როდესაც ბიჭების ნაკვალევს გამოჰყვნენ და ისინი საშინელი სასოწარკვეთილებისგან იხსნეს!
- 28. სტალაქტიტია ეს თუ სტალაგმიტი?
- 29. სტალაგმიტი - წარმონაქმნი გამოქვაბულის ფსკერზე
- 30. რამ შეუქმნა გოჩას გველის ასოციაცია?
- 31. რით განსხვავდება რეალური ამბავი ფანტასტიკური ამბისგან?
- 32. შექმენით ელგუჯას და გოჩას გამოქვაბულში მოგზაურობის ფანტასტიკური ისტორია
- 33. დაე, ნახონ ცოცხალი დინოზავრი, რომელიც ზურგზე შეისვამს მათ და საოცრებათა ქვეყანაში წაიყვანს სამოგზაუროდ!
- 34. თუნდაც სასაცილო და დაუჯერებელი ისტორია!
- 35. შ ე ქ მ ე ნ ი თ თ ქ ვ ე ნ ი ს ა კ უ თ ა რ ი გამოქვაბულის ისტორია!
- 36. მთავარია, იყოს ფანტასტიკური ჟანრის!
- 37. ხომ არ დავგეგმოთ ექსკურსია სათაფლიის გამოქვაბულში?
- 38. შ ე მ დ ე გ ი გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს თ ვ ი ს გ ა მ ო ქ ვ ა ბ უ ლ ი ს ფ ა ნ ტ ა ს ტ ი კ უ რ ი ი ს ტ ო რ ი ა
- 39. გამოყენებული ლიტერატურა და ინტერნეტრესურსები:
- 1. შატბერაშვილი გიორგი, „გამოქვაბულში“ (ნაწყვტი), ქართული ენა და ლიტერატურა, Vკლასის წიგნი;
- 2.HTTPS://WWW.GOOGLE.GE/SEARCH?Q=%E1%83%A1%E1%83%90%E1%83%97%E1%83 %90%E1%83%A4%E1%83 %9A%E1%83%98%E1%83%90&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0AHUKEWI6X4P FXP7VAHWEA XOKHCMUC JOQ_AUICIGB&BIW=1366&BIH=613 - გამოქვაბულის სურათები პრეზენტაციის შემდეგ გვერდებზე: 1,2,3,4,5, 10, 11, 26, 27, 28, 29, 30,31;
- 3. HTTP://WWW.MOMSTEAM.COM/SUCCESSFUL -PARENTING/EARLY -BLOOMERS-L ATE -BLOOMERS-GIFTED - ATHLETE -ADVANTAGES-DISADVANTAGES - ბიჭების ფოტო გვ.6;
- 4. HTTPS://SP.DEPOSITPHOTOS.COM/16625339/STOCK -PHOTO-SCIENTIFIC-CHILD.HTML - ბიჭის ფოტო გვ.7;
- 5. HTTP://WWW.THESCIENCEZONE.ORG/2016 -SUMMER-CAMPS.HTML - ბიჭის ფოტო გვ. 8;
- 6. HTTPS://WWW.PINTEREST.COM/EXPLORE/TRAIN -COSTUME/ -ბიჭის ფოტო გვ.9 ; 7.HTTPS://WWW.GOOGLE.GE/SEARCH?Q=LITTLE+BOY+AND+PAINTING&SOURCE=LN MS&TBM=IS CH&SA=X&VED=0AHUKEWIHQEHGYP7VAHVEOXOKHX2BAM0Q_AUICIGB&BIW=1366&B IH=613#I MGRC=98WCKYVDMEH5ZM : - მხატვარი ბიჭის ფოტო გვ.32 ;
- 8. HTTP://WWW.AMAZEDBYSCIENCE.CO.UK/EVENTS/ - -ბიჭის ფოტო გვ.33 ; 9.HTTPS://WWW.GOOGLE.GE/SEARCH?BIW=1366&BIH=613&TBM=ISCH&SA=1&Q= PHANTASTIC+H ISTORU+CHILDREN&OQ=PHANTASTIC+HISTORU+CHILDREN&GS_L=PSY - AB.3...24167.36483.0.36731.51.31.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1.1.64. PSY-AB..51.0.0.0.B2XQ_8XZTAM#IMGDII=B00 -0XTY1SB1KM:&IMGRC=AKQY00_MRK NS2M: - ბავშვების ფოტო გვ. 34,35.
- 40. სასწავლო რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია
სასწავლო რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია
/სასწავლო
რესურსი წარმოადგენს ბეჭდური რესურსის ელექტრონულ ვერსიას Power Point-ის ფორმატში/
რესურსის
გამოყენების
ინსტრუქცია და რეფლექსია
#
კრიტერიუმები
სასწავლო რესურსი
1.
სასწავლო რესურსის გამოყენების შესაბამისობა
სასწავლო
მიზნებთან
1. სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი ილუსტრაციები და
ფოტომასალა მოსწავლეს ეხმარება ტექსტის არავერბალური და ვერბალური ნაწილის ერთმანეთთან
დაკავშირებაში, ინტერპრეტირებასა და მსჯელობაში მათი ურთიერთმიმართების საკითხთან
დაკავშირებით, მოსწავლეს უვითარებს მედიაწიგნიერების საწყის უნარ-ჩვევებს (V.
11) . /იხ. პრეზენტაცია,
გვ. 1-35/;
2. სასწავლო
რესურსში დასმული ამოცანები მოსწავლეს ეხმარება გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიები
ტექსტის უკეთ გააზრების მიზნით ( V. 12).
/იხ.
პრეზენტაცია, გვ. 12,13,14,15,16/;
3. სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს
ეხმარება დამოუკიდებლად შექმნას სხვადასხვა სახის ტექსტი ( V. 13). /იხ.პრეზენტაცია,
გვ. 29/;
4. სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს უვითარებს მაღალ სააზროვნო უნარებს, ისეთებს, როგორიცაა: ანალიზი,
სინთეზი და შეფასება /იხ. პრეზენტაცია, გვ. 23,25/.
2.
სასწავლო რესურსის შესაბამისობა
სამიზნე ჯგუფის
თავისებურებებთ
ან (ასაკობრივი,
სოციო- კულტური, სპეციალური
საჭიროებები...)
სასწავლო
რსურსი განსაზღვრულია ქართულენოვანი სექტორის V კლასის მოსწავლეებისათვის, სასწავლო თემა აღებულია V კლასის ქართული ენისა და ლიტერატურის სასკოლო წიგნის
პროგრამიდან. სრულიად გათვალისწინებულია მოსწავლეთა ასაკობრივი და სოციო-კულტურული თავისებურებები (სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი
მასალა არ შეიცავს სხვადასხვა მოსწავლეთა სოციო-კულტურული ჯგუფებისთვის დამაბრკოლებელ ინფრომაციას), ამასთანავე, სასწავლო
რესურსი უზრუნველყოფს სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეთა დაინტერსებასა და ჩართულობას
(ჯგუფებში მუშაობა და ვიზუალური მასალის შექმნა).
3.
სასწავლო რესურსის შინაარსობრივი
გამართულობა
ვფიქრობ, სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი
მასალა და თემები ლოგიკურ ბმაშია ერთმანეთთან , ხოლო ვზუალური მასალა აადვილებს ტექსტისა
და ტექსტში დასმული ამოცანების უკეთ გააზრებაას.
4.
სასწავლო რესურსის გამოყენების არეალი
სასწავლო რესურსი ჩემს მიერ გამოყენებულია
მრავალჯერადად და ამასთანავე, მნიშვნელოვანია მისი მრავალფუნქციურობა (სასწავლო რესურსის
გამოყენება შეიძლება როგორც ქართულის, ისე გეოგრაფიის გაკვეთლზე, სადაც მოსწავლეები
გაეცნობიან გამოქვაბულისა და ბუნებრივი მინერალების (სტალაქტიტები, სტალაგმიტები
და სხვა) შესახებ არსებულ ინფრომაციას. ამ მხრივ, სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს სამიზნე
ჯგუფის ჩართულობასა და მისი მრავალმხრივი უნარების განვითარებას.
5.
რეფლექსია და სასწავლო რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია
რესურსის გამოყენების
რეფლექსიაში/ინსტრუქციაში სრულყოფილად,
კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობითა
და არგუმენტირებულად
არის
გაცემული პასუხები
ქვემოთ მოცემულ შეკითხვებზე:
ü რამ განაპირობა რესურსის შექმნა?
რესურსის
შექმნა განაპირობა მოსწავლეთა განსაკუთრებულმა ინტერესმასაინტერესო და კრეატიული
სწავლების მეთოდებისადმი, რომელსაც ყოველთვის ვიყენებ საკლასო სივრცეში;
üრამდენად
შეესაბამება თქვენ მიერ
შექმნილი რესურსი ესგ-თი განსაზღვრულ მისაღწევ შედეგებს?
v სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი ილუსტრაციები და
ფოტომასალა მოსწავლეს ეხმარება ტექსტის არავერბალური და ვერბალური ნაწილის ერთმანეთთან
დაკავშირებაში, ინტერპრეტირებასა და მსჯელობაში მათი ურთიერთმიმართების საკითხთან
დაკავშირებით, მოსწავლეს უვითარებს მედიაწიგნიერების საწყის უნარ-ჩვევებს (V.
11) . /იხ. პრეზენტაცია,
გვ. 1-35/;
v სასწავლო
რესურსში დასმული ამოცანები მოსწავლეს ეხმარება გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიები
ტექსტის უკეთ გააზრების მიზნით ( V. 12).
v /იხ.
პრეზენტაცია, გვ. 12,13,14,15,16/;
v სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს
ეხმარება დამოუკიდებლად შექმნას სხვადასხვა სახის ტექსტი ( V. 13).
/იხ.პრეზენტაცია, გვ. 29/;
v სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს უვითარებს მაღალ სააზროვნო უნარებს, ისეთებს, როგორიცაა: ანალიზი,
სინთეზი და შეფასება /იხ. პრეზენტაცია, გვ. 23,25/.
ü რამდენად არის გათვალისწინებული
ამ რესურსის სამიზნე ჯგუფის
მოსწავლეთა თავისებურებები?
·
სასწავლო
რესურსი განსაზღვრულია ქართულენოვანი სექტორის V კლასის მოსწავლეებისათვის,
სასწავლო თემა აღებულია V კლასის
ქართული ენისა და ლიტერატურის სასკოლო წიგნის პროგრამიდან;
·
სრულიად გათვალისწინებულია მოსწავლეთა ასაკობრივი
და სოციო-კულტურული თავისებურებები (სასწავლო
რესურსში წარმოდგენილი მასალა არ შეიცავს სხვადასხვა მოსწავლეთა სოციო-კულტურული
ჯგუფებისთვის დამაბრკოლებელ ინფრომაციას);
·
ამასთანავე,
სასწავლო რესურსი უზრუნველყოფს სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეთა დაინტერსებასა
და ჩართულობას (ჯგუფებში მუშაობა და ვიზუალური მასალის შექმნა).
აღწერეთ, როგორ გამოიყენეთ რესურსი და დაასაბუთეთ საგაკვეთილო
~პროცესში მისი გამოყენების ლოგიკურობა;
სასწავლო რესურსი მრავალჯერადად
გამოვიყენე ქართული ენის გაკვეთილზე
ახსნილი მასალის უკეთ წვდომის, ტექსტზე მუსაობის, ტექსტის ანალიზის, სინტეზისა
და შეფასებისთვის. სასწავლო რესურსზე წარმოდგებილმა ფოტო მასალამ ხელი შეუწყო მოსწავლეებში ფანტაზიის უნარის განვითარებას. ასევე, წერითი
მეტყველების უნარის განვითარებას. საგაკვეთილო
პროცესში სასწავლო რესურსის გამოყენება აბსოლუტურად ლოგიკურია და თავსებადი ეროვნულ
სასწავლო მიზნებთან.
ü აღწერეთ ის სფეროები (თემები, ასაკობრივი
კატეგორიები,
საგნები...),
რომლებშიც შესაძლებელია
ამ რესურსის
საგამანათლებლო მიზნით
გამოყენება იმავე ან
მოდიფიცირებული
სახით როგორ შეიძლება მისი მოდიფიცირება და გამოყენება
სხვა კონტექსტში?
სასწავლო რესურსი ჩემს მიერ გამოყენებულია მრავალჯერადად და ამასთანავე,
მნიშვნელოვანია მისი მრავალფუნქციურობა (სასწავლო რესურსის გამოყენება შეიძლება როგორც
ქართულის, ისე გეოგრაფიის გაკვეთლზე არსებული ან მოდიფიცირებული სახით, სადაც მოსწავლეები
გაეცნობიან გამოქვაბულისა და ბუნებრივი მინერალების (სტალაქტიტები, სტალაგმიტები
და სხვა) შესახებ არსებულ ინფრომაციას. ამ მხრივ, სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს სამიზნე
ჯგუფის ჩართულობასა და მისი მრავალმხრივი უნარების განვითარებას.
ü აღწერეთ, როგორ შეუწყო ხელი
სამიზნე ჯგუფის
აქტიურ ჩართულობასა და ინტერაქციას სასწავლო პროცესში აღნიშნული რესურსის გამოყენებამ?
1.
სასწავლო რესურსში დასმული ამოცანები
მოითხოვს მოსწავლეთა ჯგუფურ მუშაობასა და მათ
ფოკუსირებას ტექსტის გარკვეულ მონაკვეთებზე, რაც თავისთავად აქტუალურს ხდის
„აღმოჩენით სწავლების“ მეთოდს (იხ. პრეზენტაცია,
გვ, 12,13,14,15,16) და უზრუნველყოფს სამიზნე ჯგუფის აქტიურ ჩართულობას სასწავლო
პროცესში;
2.
სასწავლო რესურსი მოსწავლეების
წინაშე აყენებს ამოცანას შეავსონ ერთგვადი დიაგრამა, სადაც უნდა ჩაწერონ: მთავარი
პერსონაჟი/არამთავარი პერსონაჟი, მათ მიერ დასახული მიზნებითა და მათი შეფასებებითურთ.
ეს აქტივობა განსაკუთრებულად უწყობს ხელს მსწავლეთა ინტერაქციას სასწავლო პროცესში:
მოსწავლეები ცდილობენ, საკუთარი გამოცდილებისა და შეხედულებების ჩამოყალიბებით შეაფასონ
მთავარი და არამთავარი პერსონაჟების: მიზნები და ქმედებები და მოახდინონ მათი შეფასება.
გაუზიარონ ის ჯგუფის სხვა წევრებს, კლასსა და მასწავლებელს /იხ. პრეზენტაცია, გვ.
19,20,21,22,23,34,35,36,37,38,29/.
ü სამიზნე ჯგუფის კონკრეტულად რა
უნარების განვითარებას შეუწყო ხელი და
როგორ აღნიშნულმა
რესურსმა?
სასწავლო რესურსმა ხელი შეუწყო
მოსწავლეებში შემდეგი უნარების განვითარებას:
·
ჯგუფში
მუშაობის უნარის განვითარებას;
·
წიგნიერების
უნარის განვითარებას;
·
შემოქმედებითი
უნარის განვითარება;
·
გაგება-გააზრების
უნარის განვითარებას;
·
მაღალი
სააზროვნო უნარების: ანალიზის, სინთეზისა და შეფასების უნარების განვითარებას.
ü იჩინა
თუ არა თავი რაიმე პრობლემამ რესურსის გამოყენებისას
და როგორ გადაჭერით იგი?
აღნიშნული
სასწავლო რესურსი ჩემ მიერ გამოყენებულია
სამ სხვადასხვა კლასში და არცერთხელ არ შექმნილა რაიმე სახის პრობლემა მის გამოყენებასთან
დაკავშირებით.
ü რა შეცვალა
თქვენს პედაგოგიურ პარქტიკაში აღნიშნული რესურსის
გამოყენებამ?
აღნიშნული
სასწავლო რესურსის გამოყენებამ ჩემს პედაგოგიურ პრაქტიკაში შეცვალა მოსწავლეთა დამოკიდებულება
სწავლა-სწავლების პროცესისადმი. სასწავლო რესურსმა მოსწავლეებს საშუალება მისცა მოსწავლის
როლტან ერთად მოერგოთ მასწავლებლის როლიც და საკუთარი მოსაზრებები არგუმენტირებულად
გაეზიარებინათ ერთმანეთისთვის და საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით „ესწავლებინათ“
თანატოლებისთვის. ამ პროცესმა მოსწავლეებს საშუალება მისცათ ეგრძნოთ, რომ ეს იყო
„მათი გაკვეთილი“ და „მათი პასუხისმგებლობა“.
ü ჩამოაყალიბეთ რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია და დეტალურად აღწერეთ ყველა ის ფაქტორი, რომელიც
მნიშვნელოვანია
სხვა მასწავლებლის მიერ აღნიშნული რესურსის
საგაკვეთილო პროცესში
შედეგიანად
გამოყენებისთვის.
პრეზენტაცია შგდება 6 ძირითადი ნაწილისაგან:
1. სათაფლიის გამოქვაბული;
2.გ.შატბერაშვილის მოთხრობის გახსენება;
3. ნაწარმოების მთავარი და არამთავარი პერსონაჟების გამოყოფა;
4.ნაწარმოების გარკვეულ დეტალებზე ფოკუსირება;
5. პერსონაჟთა მიზნების, ქმედებების დადგენა და მათი შეფასება;
6. ნაწარმოების ჩვენეული გაგრძელების შექმნა;
7. გამოყენებული
ლიტერატურა და ინტერნეტ-რესურსები.
1.
გაკვეთილის თემა
გამბედავი ბიჭები და სათაფლიის გამოქვაბული
2.
საგანი
ქართული
3.
მასწავლებლების სახელი, გვარი
ნინო ლარცულიანი
4.
სწავლების საფეხური
საბაზო მე–5 კლასი
5.
მოსწავლეთა რაოდენობა
12 მოსწავლე
7.
დრო
45 წუთი
8.
ორგანიზების ფორმა
ჯგუფური, ინდივიდუალური.
9.
რესურსები
პროექტორი, ლეპ-ტოპი, ფორმატები, მარკერები, ფანქრები, მაკრატელი, ფერადი
ფურცლები.
10.
სასწავლო მიზნები
·
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს დააკვირდეს ტექსტზე დართულ ილუსტრაციებს და იმსჯელოს, რამდენად ასახავს ილუსტრაცია ტექსტის
განწყობას, რას გვეუბნება იგი ტექსტში აღწერილი ადგილის, დროის, ამბის, პერსონაჟთა
ხასიათების, მათი ურთიერთდამოკიდებულებისა და ემოციების შესახებ; შეაფასოს, რამდენად ეხმარება მას ილუსტრაცია ტექსტის აღქმაში
და/ან იძლევა თუ არა იგი დამატებით მასალას ტექსტის შესახებ (V. 11);
· მოსწავლემ
უნდა შეძლოს წერის დაწყებამდე
თემის შერჩევა; მიზანის, აუდიტორიის, სასურველი ჟანრის განსაზღვრა;
· ამა თუ იმ ჟანრის ტექსტის შექმნისას სხვადასხვა მხატვრული ხერხის (ეპითეტი, შედარება .. და სხვა) გამოყენება ( V.
13);
11.
მოსალოდნელი შედეგები
1. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის ვერბალური და არავერბალური ნაწილების ერთმანეთთან დაკავშირება, ინტერპრეტირება და მსჯელობა მათს ურთიერთ-მიმართებაზე; აქვს მედიაწიგნიერების
საწყისი უნარ-ჩვევები (V. 11).
2. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ტექსტების დამოუკიდებლად
შექმნა ( V. 13)
12.
გაკვეთილის მსვლელობა
გამოწვევის ფაზა
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გ. შატბერაშვილის მოთხრობის („გამოქვაბულში“)
მეორე ნაწილს. გაკვეთილის გასამდიდრებლად მასწავლებელი იყენებს სლაიდ-შოუს გზადაგზა
იხსენებენ წინა გავკვეთილის მასალას (ნაწარმოების პირველ თავს) (5 წთ.).
აქტივობა I
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და იწყებენ წიგნზე მუშაობას, ისინი ტექსტის
მიხედვით ავსებენ დიაგრამას: ავტორი/ნაწარმოები/ პერსონაჟები/არამთავარი პერსონაჟები
და აკეთებენ პრეზენტაციას (5 წთ.);
აქტივობა II
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და იწყებენ წიგნზე მუშაობას, ისინი ტექსტის
მიხედვით ავსებენ დიაგრამას: მთავარი
პერსონაჟების პერსონაჟის - მიზანი, ქმედება, ქმედების ჩვენეული შეფასება. აკეთებენ
პრეზენტაციას (5 წთ.);
აქტივობა III
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და იწყებენ წიგნზე მუშაობას, ისინი ტექსტის
მიხედვით ავსებენ დიაგრამას: მთავარი არაპერსონაჟების
პერსონაჟის - მიზანი, ქმედება, ქმედების ჩვენეული შეფასება. აკეთებენ პრეზენტაციას
(5 წთ.);
აქტივობა IV
მოსწავლეები ინდივიდუალურად ქმნიან მოცემული ტექსტის საკუთარ გაგრძელებას,
იყენებენ ფანტაზიის უნარს. აკეთებენ პრეზენტაციას (20 წთ.);.
ნამუშევრების შეფასება შეფასება - (5 წთ).
13,
შეფასება
განმავითარებელი.
გაკვეთილის
შეფასების რუბრიკა
პრეზენტაცია
I კრიტერიუმი - მისალმება აუდიტორიასთან კონტაქტი
ქულა
1.პრეზენტატორი აუდიტორიასთან ამყარებს თვალით კონტაქტს
1
2.პრეზენტატორი ვერ ამყარებს აუდიტორიასთან კონტაქტს
0
II კრიტერიუმი - რეგლამენტის დაცვა
ქულა
1.პრეზენტატორი იცავს დროის რეგლამენტს
1
2.პრეზენტატორი ვერ იცავს დროის რეგლამენტს
0
III კრიტერიუმი - მართლმეტყველება
ქულა
1.პრეზენტატორი მეტყველებს გამართულად,არჩევს შესაფერის ინტონაციას,არ
უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს
2
2.ვერ მეტყველებს გამართულად,ცალკეული
შემთხვევების გარდა არ უშვებს ენობრივ შეცდომებს
1
3.ენობრივად გაუმართავია
0
IV კრიტერიუმი - მსჯელობის დასაბუთება
ქულა
1.წარმოდგენილი საკითხი ღრმადაა შესწავლილი, გაანალიზებული, დასაბუთებული,
კონკრეტული მაგალითებით გამყარებული,ახლავს თვალსაჩინოება (თუ პროექტია)
4
2.საკითხი ზერელედაა შესწავლილი, დაუსაბუთებელია, კონკრეტული მაგალითებით
ნაწილობრივაა გამყარებული, არ ახლავს თვალსაჩინოება (თუ პროექტია)
2
3.ნაშრომი არ არის შესწავლილი,დაუსაბუთებელია, არ ეხება საპრეზენტაციო
საკითხს
0
V კრიტერიუმი - უკუკავშირი აუდიტორიასთან
ქულა
1პრეზენტატორი უპასუხებს აუდიტორიის მიერ დასმულ ყველა კითხვას
2
2.პრეზენტატორი ვერ პასუხობს ზოგიერთ დასმულ კითხვას
1
3.ვერ პასუხობს ვერც ერთ კითხვას
0
პატივცემულო მკითხველო,
გთხოვთ, თქვენი პოზიცია გამოხატოთ კომენტარების საშუალებით.
სასწავლო რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია
/სასწავლო
რესურსი წარმოადგენს ბეჭდური რესურსის ელექტრონულ ვერსიას Power Point-ის ფორმატში/
რესურსის
გამოყენების
ინსტრუქცია და რეფლექსია
#
|
კრიტერიუმები
|
სასწავლო რესურსი
|
1.
|
სასწავლო რესურსის გამოყენების შესაბამისობა
სასწავლო
მიზნებთან
|
1. სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი ილუსტრაციები და
ფოტომასალა მოსწავლეს ეხმარება ტექსტის არავერბალური და ვერბალური ნაწილის ერთმანეთთან
დაკავშირებაში, ინტერპრეტირებასა და მსჯელობაში მათი ურთიერთმიმართების საკითხთან
დაკავშირებით, მოსწავლეს უვითარებს მედიაწიგნიერების საწყის უნარ-ჩვევებს (V.
11) . /იხ. პრეზენტაცია,
გვ. 1-35/;
2. სასწავლო
რესურსში დასმული ამოცანები მოსწავლეს ეხმარება გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიები
ტექსტის უკეთ გააზრების მიზნით ( V. 12).
/იხ.
პრეზენტაცია, გვ. 12,13,14,15,16/;
3. სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს
ეხმარება დამოუკიდებლად შექმნას სხვადასხვა სახის ტექსტი ( V. 13). /იხ.პრეზენტაცია,
გვ. 29/;
4. სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს უვითარებს მაღალ სააზროვნო უნარებს, ისეთებს, როგორიცაა: ანალიზი,
სინთეზი და შეფასება /იხ. პრეზენტაცია, გვ. 23,25/.
|
2.
|
სასწავლო რესურსის შესაბამისობა
სამიზნე ჯგუფის
თავისებურებებთ
ან (ასაკობრივი,
სოციო- კულტური, სპეციალური
საჭიროებები...)
|
სასწავლო
რსურსი განსაზღვრულია ქართულენოვანი სექტორის V კლასის მოსწავლეებისათვის, სასწავლო თემა აღებულია V კლასის ქართული ენისა და ლიტერატურის სასკოლო წიგნის
პროგრამიდან. სრულიად გათვალისწინებულია მოსწავლეთა ასაკობრივი და სოციო-კულტურული თავისებურებები (სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი
მასალა არ შეიცავს სხვადასხვა მოსწავლეთა სოციო-კულტურული ჯგუფებისთვის დამაბრკოლებელ ინფრომაციას), ამასთანავე, სასწავლო
რესურსი უზრუნველყოფს სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეთა დაინტერსებასა და ჩართულობას
(ჯგუფებში მუშაობა და ვიზუალური მასალის შექმნა).
|
3.
|
სასწავლო რესურსის შინაარსობრივი
გამართულობა
|
ვფიქრობ, სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი
მასალა და თემები ლოგიკურ ბმაშია ერთმანეთთან , ხოლო ვზუალური მასალა აადვილებს ტექსტისა
და ტექსტში დასმული ამოცანების უკეთ გააზრებაას.
|
4.
|
სასწავლო რესურსის გამოყენების არეალი
|
სასწავლო რესურსი ჩემს მიერ გამოყენებულია
მრავალჯერადად და ამასთანავე, მნიშვნელოვანია მისი მრავალფუნქციურობა (სასწავლო რესურსის
გამოყენება შეიძლება როგორც ქართულის, ისე გეოგრაფიის გაკვეთლზე, სადაც მოსწავლეები
გაეცნობიან გამოქვაბულისა და ბუნებრივი მინერალების (სტალაქტიტები, სტალაგმიტები
და სხვა) შესახებ არსებულ ინფრომაციას. ამ მხრივ, სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს სამიზნე
ჯგუფის ჩართულობასა და მისი მრავალმხრივი უნარების განვითარებას.
|
5.
|
რეფლექსია და სასწავლო რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია
|
რესურსის გამოყენების
რეფლექსიაში/ინსტრუქციაში სრულყოფილად,
კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობითა
და არგუმენტირებულად
არის
გაცემული პასუხები
ქვემოთ მოცემულ შეკითხვებზე:
ü რამ განაპირობა რესურსის შექმნა?
რესურსის
შექმნა განაპირობა მოსწავლეთა განსაკუთრებულმა ინტერესმასაინტერესო და კრეატიული
სწავლების მეთოდებისადმი, რომელსაც ყოველთვის ვიყენებ საკლასო სივრცეში;
üრამდენად
შეესაბამება თქვენ მიერ
შექმნილი რესურსი ესგ-თი განსაზღვრულ მისაღწევ შედეგებს?
v სასწავლო რესურსში წარმოდგენილი ილუსტრაციები და
ფოტომასალა მოსწავლეს ეხმარება ტექსტის არავერბალური და ვერბალური ნაწილის ერთმანეთთან
დაკავშირებაში, ინტერპრეტირებასა და მსჯელობაში მათი ურთიერთმიმართების საკითხთან
დაკავშირებით, მოსწავლეს უვითარებს მედიაწიგნიერების საწყის უნარ-ჩვევებს (V.
11) . /იხ. პრეზენტაცია,
გვ. 1-35/;
v სასწავლო
რესურსში დასმული ამოცანები მოსწავლეს ეხმარება გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიები
ტექსტის უკეთ გააზრების მიზნით ( V. 12).
v /იხ.
პრეზენტაცია, გვ. 12,13,14,15,16/;
v სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს
ეხმარება დამოუკიდებლად შექმნას სხვადასხვა სახის ტექსტი ( V. 13).
/იხ.პრეზენტაცია, გვ. 29/;
v სასწავლო
რესურსი მოსწავლეს უვითარებს მაღალ სააზროვნო უნარებს, ისეთებს, როგორიცაა: ანალიზი,
სინთეზი და შეფასება /იხ. პრეზენტაცია, გვ. 23,25/.
ü რამდენად არის გათვალისწინებული
ამ რესურსის სამიზნე ჯგუფის
მოსწავლეთა თავისებურებები?
·
სასწავლო
რესურსი განსაზღვრულია ქართულენოვანი სექტორის V კლასის მოსწავლეებისათვის,
სასწავლო თემა აღებულია V კლასის
ქართული ენისა და ლიტერატურის სასკოლო წიგნის პროგრამიდან;
·
სრულიად გათვალისწინებულია მოსწავლეთა ასაკობრივი
და სოციო-კულტურული თავისებურებები (სასწავლო
რესურსში წარმოდგენილი მასალა არ შეიცავს სხვადასხვა მოსწავლეთა სოციო-კულტურული
ჯგუფებისთვის დამაბრკოლებელ ინფრომაციას);
·
ამასთანავე,
სასწავლო რესურსი უზრუნველყოფს სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეთა დაინტერსებასა
და ჩართულობას (ჯგუფებში მუშაობა და ვიზუალური მასალის შექმნა).
|
|
აღწერეთ, როგორ გამოიყენეთ რესურსი და დაასაბუთეთ საგაკვეთილო
~პროცესში მისი გამოყენების ლოგიკურობა;
სასწავლო რესურსი მრავალჯერადად
გამოვიყენე ქართული ენის გაკვეთილზე
ახსნილი მასალის უკეთ წვდომის, ტექსტზე მუსაობის, ტექსტის ანალიზის, სინტეზისა
და შეფასებისთვის. სასწავლო რესურსზე წარმოდგებილმა ფოტო მასალამ ხელი შეუწყო მოსწავლეებში ფანტაზიის უნარის განვითარებას. ასევე, წერითი
მეტყველების უნარის განვითარებას. საგაკვეთილო
პროცესში სასწავლო რესურსის გამოყენება აბსოლუტურად ლოგიკურია და თავსებადი ეროვნულ
სასწავლო მიზნებთან.
ü აღწერეთ ის სფეროები (თემები, ასაკობრივი
კატეგორიები,
საგნები...),
რომლებშიც შესაძლებელია
ამ რესურსის
საგამანათლებლო მიზნით
გამოყენება იმავე ან
მოდიფიცირებული
სახით როგორ შეიძლება მისი მოდიფიცირება და გამოყენება
სხვა კონტექსტში?
სასწავლო რესურსი ჩემს მიერ გამოყენებულია მრავალჯერადად და ამასთანავე,
მნიშვნელოვანია მისი მრავალფუნქციურობა (სასწავლო რესურსის გამოყენება შეიძლება როგორც
ქართულის, ისე გეოგრაფიის გაკვეთლზე არსებული ან მოდიფიცირებული სახით, სადაც მოსწავლეები
გაეცნობიან გამოქვაბულისა და ბუნებრივი მინერალების (სტალაქტიტები, სტალაგმიტები
და სხვა) შესახებ არსებულ ინფრომაციას. ამ მხრივ, სასწავლო რესურსი ხელს უწყობს სამიზნე
ჯგუფის ჩართულობასა და მისი მრავალმხრივი უნარების განვითარებას.
ü აღწერეთ, როგორ შეუწყო ხელი
სამიზნე ჯგუფის
აქტიურ ჩართულობასა და ინტერაქციას სასწავლო პროცესში აღნიშნული რესურსის გამოყენებამ?
1.
სასწავლო რესურსში დასმული ამოცანები
მოითხოვს მოსწავლეთა ჯგუფურ მუშაობასა და მათ
ფოკუსირებას ტექსტის გარკვეულ მონაკვეთებზე, რაც თავისთავად აქტუალურს ხდის
„აღმოჩენით სწავლების“ მეთოდს (იხ. პრეზენტაცია,
გვ, 12,13,14,15,16) და უზრუნველყოფს სამიზნე ჯგუფის აქტიურ ჩართულობას სასწავლო
პროცესში;
2.
სასწავლო რესურსი მოსწავლეების
წინაშე აყენებს ამოცანას შეავსონ ერთგვადი დიაგრამა, სადაც უნდა ჩაწერონ: მთავარი
პერსონაჟი/არამთავარი პერსონაჟი, მათ მიერ დასახული მიზნებითა და მათი შეფასებებითურთ.
ეს აქტივობა განსაკუთრებულად უწყობს ხელს მსწავლეთა ინტერაქციას სასწავლო პროცესში:
მოსწავლეები ცდილობენ, საკუთარი გამოცდილებისა და შეხედულებების ჩამოყალიბებით შეაფასონ
მთავარი და არამთავარი პერსონაჟების: მიზნები და ქმედებები და მოახდინონ მათი შეფასება.
გაუზიარონ ის ჯგუფის სხვა წევრებს, კლასსა და მასწავლებელს /იხ. პრეზენტაცია, გვ.
19,20,21,22,23,34,35,36,37,38,29/.
|
|||
ü სამიზნე ჯგუფის კონკრეტულად რა
უნარების განვითარებას შეუწყო ხელი და
როგორ აღნიშნულმა
რესურსმა?
სასწავლო რესურსმა ხელი შეუწყო
მოსწავლეებში შემდეგი უნარების განვითარებას:
·
ჯგუფში
მუშაობის უნარის განვითარებას;
·
წიგნიერების
უნარის განვითარებას;
·
შემოქმედებითი
უნარის განვითარება;
·
გაგება-გააზრების
უნარის განვითარებას;
·
მაღალი
სააზროვნო უნარების: ანალიზის, სინთეზისა და შეფასების უნარების განვითარებას.
ü იჩინა
თუ არა თავი რაიმე პრობლემამ რესურსის გამოყენებისას
და როგორ გადაჭერით იგი?
აღნიშნული
სასწავლო რესურსი ჩემ მიერ გამოყენებულია
სამ სხვადასხვა კლასში და არცერთხელ არ შექმნილა რაიმე სახის პრობლემა მის გამოყენებასთან
დაკავშირებით.
ü რა შეცვალა
თქვენს პედაგოგიურ პარქტიკაში აღნიშნული რესურსის
გამოყენებამ?
აღნიშნული
სასწავლო რესურსის გამოყენებამ ჩემს პედაგოგიურ პრაქტიკაში შეცვალა მოსწავლეთა დამოკიდებულება
სწავლა-სწავლების პროცესისადმი. სასწავლო რესურსმა მოსწავლეებს საშუალება მისცა მოსწავლის
როლტან ერთად მოერგოთ მასწავლებლის როლიც და საკუთარი მოსაზრებები არგუმენტირებულად
გაეზიარებინათ ერთმანეთისთვის და საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით „ესწავლებინათ“
თანატოლებისთვის. ამ პროცესმა მოსწავლეებს საშუალება მისცათ ეგრძნოთ, რომ ეს იყო
„მათი გაკვეთილი“ და „მათი პასუხისმგებლობა“.
ü ჩამოაყალიბეთ რესურსის გამოყენების ინსტრუქცია და დეტალურად აღწერეთ ყველა ის ფაქტორი, რომელიც
მნიშვნელოვანია
სხვა მასწავლებლის მიერ აღნიშნული რესურსის
საგაკვეთილო პროცესში
შედეგიანად
გამოყენებისთვის.
პრეზენტაცია შგდება 6 ძირითადი ნაწილისაგან:
1. სათაფლიის გამოქვაბული; 2.გ.შატბერაშვილის მოთხრობის გახსენება; 3. ნაწარმოების მთავარი და არამთავარი პერსონაჟების გამოყოფა; 4.ნაწარმოების გარკვეულ დეტალებზე ფოკუსირება; 5. პერსონაჟთა მიზნების, ქმედებების დადგენა და მათი შეფასება; 6. ნაწარმოების ჩვენეული გაგრძელების შექმნა;
7. გამოყენებული
ლიტერატურა და ინტერნეტ-რესურსები.
|
1. |
გაკვეთილის თემა
|
გამბედავი ბიჭები და სათაფლიის გამოქვაბული
|
2.
|
საგანი
|
ქართული
|
3.
|
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ნინო ლარცულიანი
|
4.
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო მე–5 კლასი
|
5.
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
12 მოსწავლე
|
7.
|
დრო
|
45 წუთი
|
8.
|
ორგანიზების ფორმა
|
ჯგუფური, ინდივიდუალური.
|
9.
|
რესურსები
|
პროექტორი, ლეპ-ტოპი, ფორმატები, მარკერები, ფანქრები, მაკრატელი, ფერადი
ფურცლები.
|
10.
|
სასწავლო მიზნები
|
·
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს დააკვირდეს ტექსტზე დართულ ილუსტრაციებს და იმსჯელოს, რამდენად ასახავს ილუსტრაცია ტექსტის
განწყობას, რას გვეუბნება იგი ტექსტში აღწერილი ადგილის, დროის, ამბის, პერსონაჟთა
ხასიათების, მათი ურთიერთდამოკიდებულებისა და ემოციების შესახებ; შეაფასოს, რამდენად ეხმარება მას ილუსტრაცია ტექსტის აღქმაში
და/ან იძლევა თუ არა იგი დამატებით მასალას ტექსტის შესახებ (V. 11);
· მოსწავლემ
უნდა შეძლოს წერის დაწყებამდე
თემის შერჩევა; მიზანის, აუდიტორიის, სასურველი ჟანრის განსაზღვრა;
· ამა თუ იმ ჟანრის ტექსტის შექმნისას სხვადასხვა მხატვრული ხერხის (ეპითეტი, შედარება .. და სხვა) გამოყენება ( V.
13);
|
11.
|
მოსალოდნელი შედეგები
|
1. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის ვერბალური და არავერბალური ნაწილების ერთმანეთთან დაკავშირება, ინტერპრეტირება და მსჯელობა მათს ურთიერთ-მიმართებაზე; აქვს მედიაწიგნიერების
საწყისი უნარ-ჩვევები (V. 11).
2. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ტექსტების დამოუკიდებლად
შექმნა ( V. 13)
|
12.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
გამოწვევის ფაზა
მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გ. შატბერაშვილის მოთხრობის („გამოქვაბულში“)
მეორე ნაწილს. გაკვეთილის გასამდიდრებლად მასწავლებელი იყენებს სლაიდ-შოუს გზადაგზა
იხსენებენ წინა გავკვეთილის მასალას (ნაწარმოების პირველ თავს) (5 წთ.).
აქტივობა I
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და იწყებენ წიგნზე მუშაობას, ისინი ტექსტის
მიხედვით ავსებენ დიაგრამას: ავტორი/ნაწარმოები/ პერსონაჟები/არამთავარი პერსონაჟები
და აკეთებენ პრეზენტაციას (5 წთ.);
აქტივობა II
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და იწყებენ წიგნზე მუშაობას, ისინი ტექსტის
მიხედვით ავსებენ დიაგრამას: მთავარი
პერსონაჟების პერსონაჟის - მიზანი, ქმედება, ქმედების ჩვენეული შეფასება. აკეთებენ
პრეზენტაციას (5 წთ.);
აქტივობა III
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და იწყებენ წიგნზე მუშაობას, ისინი ტექსტის
მიხედვით ავსებენ დიაგრამას: მთავარი არაპერსონაჟების
პერსონაჟის - მიზანი, ქმედება, ქმედების ჩვენეული შეფასება. აკეთებენ პრეზენტაციას
(5 წთ.);
აქტივობა IV
მოსწავლეები ინდივიდუალურად ქმნიან მოცემული ტექსტის საკუთარ გაგრძელებას,
იყენებენ ფანტაზიის უნარს. აკეთებენ პრეზენტაციას (20 წთ.);.
ნამუშევრების შეფასება შეფასება - (5 წთ).
|
13,
|
შეფასება
|
განმავითარებელი.
|
გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა
პრეზენტაცია
I კრიტერიუმი - მისალმება აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
ქულა
|
1.პრეზენტატორი აუდიტორიასთან ამყარებს თვალით კონტაქტს
|
1
|
2.პრეზენტატორი ვერ ამყარებს აუდიტორიასთან კონტაქტს
|
0
|
II კრიტერიუმი - რეგლამენტის დაცვა
|
ქულა
|
1.პრეზენტატორი იცავს დროის რეგლამენტს
|
1
|
2.პრეზენტატორი ვერ იცავს დროის რეგლამენტს
|
0
|
III კრიტერიუმი - მართლმეტყველება
|
ქულა
|
1.პრეზენტატორი მეტყველებს გამართულად,არჩევს შესაფერის ინტონაციას,არ
უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს
|
2
|
2.ვერ მეტყველებს გამართულად,ცალკეული
შემთხვევების გარდა არ უშვებს ენობრივ შეცდომებს
|
1
|
3.ენობრივად გაუმართავია
|
0
|
IV კრიტერიუმი - მსჯელობის დასაბუთება
|
ქულა
|
1.წარმოდგენილი საკითხი ღრმადაა შესწავლილი, გაანალიზებული, დასაბუთებული,
კონკრეტული მაგალითებით გამყარებული,ახლავს თვალსაჩინოება (თუ პროექტია)
|
4
|
2.საკითხი ზერელედაა შესწავლილი, დაუსაბუთებელია, კონკრეტული მაგალითებით
ნაწილობრივაა გამყარებული, არ ახლავს თვალსაჩინოება (თუ პროექტია)
|
2
|
3.ნაშრომი არ არის შესწავლილი,დაუსაბუთებელია, არ ეხება საპრეზენტაციო
საკითხს
|
0
|
V კრიტერიუმი - უკუკავშირი აუდიტორიასთან
|
ქულა
|
1პრეზენტატორი უპასუხებს აუდიტორიის მიერ დასმულ ყველა კითხვას
|
2
|
2.პრეზენტატორი ვერ პასუხობს ზოგიერთ დასმულ კითხვას
|
1
|
3.ვერ პასუხობს ვერც ერთ კითხვას
|
0
|
პატივცემულო მკითხველო,
საინტერესო, პროაქტიული და შემეცნებითია. ბავშვები უშუალოდ ჩაებმებიან პროცესში, რაც ძალზედ ეფექტრი იქნება.
ОтветитьУдалитьძალიან მახარებს თვქენი ასეთი შეფასება.
Удалитьსაჭირო და გამოსადეგი მასალებია. მადლობა ავტორს.
ОтветитьУдалитьმადლობა, ლეილა მასწვავლებელო! ძალიან მიხარია, თუ მოგეწონათ.
ОтветитьУдалить